neděle 20. listopadu 2016

Knihy ze světa Harryho Pottera

Dovolím si říct, že jsem velkým fanouškem Harryho Pottera. Tak mě napadlo, že bych mohl udělat (nejen pro sebe) přehled knih, které s touto tématikou vyšly, nevyjímaje základní sérii. Autorkou všech níže uvedených titulů je Joanne Rowlingová, který brýlatému chlapci s jizvou ve tvaru blesku na čele vdechla život. Pojďme tedy na to.

Harry Potter a Kámen mudrců

První příběh o čarodějnickém učni, v originále Harry Potter and the Philosopher's Stone, spatřil světlo světa v roce 1997 v britském nakladatelství Bloomsbury. O rok později kniha vyšla v Americe pod názvem Harry Potter and the Sorcerer's Stone. Od roku 2000 byla přeložena nejméně do 70 jazyků, u nás se o její distribuci, ostatně jako ostatních dílů, postaralo nakladatelství Albatros a překlad vznikl pod taktovkou Vladimíra Medka.

Harry Potter a Tajemná komnata

Tajemnou komnatu, v originále Harry Potter and the Chamber of Secrets, vydalo nakladatelství Bloomsbury rok po vydání prvního dílu.  Po úvodním seznámení s kouzelnickým světem Rowlingová svoje univerzum rozšiřuje a dělá ho kouzelnějším. O český překlad se postaral už ověřený Vladimír Medek.

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Třetí díl s názvem Harry Potter and the Prisoner of Azkaban vychází v roce 1999. Tento díl se stává temnějším a to i díky tomu, že autorka předpokládá, že čtenáři s jejím hrdinou vyrůstají a trošku děsu přetrpí. Překlad tentokrát dostal na starost Pavel Medek, bratr Vladimíra, což si myslím, že knize jen prospělo.

Harry Potter a Ohnivý Pohár

Harry Potter and the Goblet of Fire přitvrzuje, jelikož je první knihou kde zemře nějaká z postav, tím příběh dostává úplně jinou úroveň a připravuje půdu pro následující díly. Originál vyšel v roce 2000. Českého překladu se chopil opět Vladimír Medek. 

Harry Potter a Fénixův řád    

Po delší časové odmlce, která trvala 3 roky vychází v britské verzi Harry Potter and the Order of the Phoenix. Fénixův řád není pouze knihou, která má uzavřený děj jako předchozí díly, ale začíná mít komplikovanější a provázanější příběh. Hrdinové se dostávají do období puberty a začínají dospívat a kromě hlavní dějové linky řeší hledání identity. Pátý příběh je nejtlustší knihou v sérii. Za překlad přebírá odpovědnost Pavel Medek.    

Harry Potter a Princ dvojí krve

V roce 2005 se na pultech knihkupectví objevuje Harry Potter and the Half-Blood Prince. V šestém pokračování začíná autorka klást důraz na tajemno a trošku toho detektivního pátrání, jenž využívá v sérii o Cormoranovi Strikeovi. Na pomyslném překladatelském trůnu zůstává Pavel Medek.   

Harry Potter a Relikvie smrti

Deset let trvalo, než byl napsán závěrečný díl Potterovské ságy Harry Potter and the Deathly Hallows. Sága se uzavřela a překlad dokončil Pavel Medek. 


Knihy je možné sehnat buď samostatně v pevné vazbě, anebo v různých kolekcích. V roce 2015 vychází ilustrovaná verze Kamene mudrců od Jima Kaye, britského ilustrátora. Kniha zachovává původní překlad, ale je doplněna o úžasné obrázky. V roce 2016 se objevila Tajemná komnata a budou následovat další díly v sérii.

Rád bych ještě zmínil překlad, který díky bratrům Medkovým opravdu vyvedený. Co oceňuji, tak je určitá kompatibilita obou překladatelů. Šlo poznat, který díl kdo překládal, ale oba se snažili o udržení té správné vlny. Dále bych rád vyzdvihl počeštění různých názvů z Potterovského univerza jako je třeba Brumbál, Famfrpál nebo Nitrobrana, oba bratři si dali s těmito názvy práci a tím tuto sérii udělali unikátní.

Fantastická zvířata a kde je najít

Taková menší encyklopedie o kouzelnických zvířatech od Mloka Scamandera, která je doplněna o poznámky Harryho Potter a jeho přátel. Tahle knížečka byla k dostání v omezeném množství kusů, díky filmu bude oděna do nového hávu a pravděpodobně přepracována, takže této podobě se jedná o nedostatkové zboží. 

Famfrpál v průběhu věků

Příručka o oblíbeném kouzelnickém sportu, která nesmí chybět v knihovničce žádného fanouška famfrpálu. Dozvíte se v ní vše důležité o tomhle populárním sportu a o všem s ním spojeného.   

Bajky barda Beedleho

Mudlové konečně mohou docenit příběhy napsané věhlasným bardem Beedlem. Jedná se o pět pohádek, o kterých se v knihách mluví, včetně Příběhu tří bratří. Bajky jsou doplněny komentářem Albuse Brumbála a Hermiony Grangerové. 


UPDATE (25. 6. 2017): Všechny výše uvedené učebnice dostaly v českém jazyce v roce 2017 nový grafický přebal. Totéž čeká všechny Potterovské knihy, takže kromě ilustrovaného vydání od Jima Kaye, můžete obměnit sbírku  knihou s přebalem od Jonnyho Duddleho.


Harry Potter a Prokleté dítě

O prázdninách roku 2016 mělo premiéru představení pojednávající o dalších osudech našich oblíbených hrdinů. Kniha Harry Potter and the Cursed Child je přepis scénáře právě této hry, jejímiž autory jsou krom Joanne Rowlingové, Jack Thorne a John Tiffany. Scénář dává odpověď na některé nezodpovězené otázky. Tohle dílo je však dosti kontroverzní, některými fanoušky je kniha zatracována jinými vítána.   
     
Věřím, že jsem na žádnou z knih nezapomněl, teď neberu v potaz různé doplňkové knihy k filmů nebo antistresové omalovánky, a doufám, že vám tento přehled aspoň k něčemu bude.   

Zdroj obrázků: Albatros Media, a. s.

Žádné komentáře:

Okomentovat